Niedawno przypadła 10-ta rocznica powstania Instagrama. Aplikacja została uruchomiona dokładnie 6 października 2010 roku. Z okazji urodzin Instagram sprawił prezent swoim użytkownikom, umożliwiając powrót do klasycznego logo w aplikacji. Dla jednych jest to nieprzydatna funkcja, dla innych miła niespodzianka z nutą nostalgii. Wiele osób chętnie powróci do pierwotnej wersji ikonki symbolizującej aparat Polaroid. Oprócz klasycznej wersji logo, mamy też możliwość zmiany kolorystyki tej współczesnej. Każdy znajdzie coś dla siebie. Zanim jednak zaczniecie szukać tej opcji w ustawieniach, pamiętajcie o zaktualizowaniu aplikacji do najnowszej wersji.
Automatyczne generowanie napisów w IGTV
Przeglądając materiały video nie zawsze chcemy włączać dźwięk. Wystarczy wyobrazić sobie nudną prelekcję podczas konferencji, kiedy Instagram staje się prawdziwym wybawieniem. Włączenie dźwięku w takiej sytuacji będzie skutkowało niemałym zakłopotaniem, którego każdy wolałby uniknąć. Czasami sytuacja jest zupełnie odwrotna, kiedy nie słyszymy dźwięku oglądając film na smartfonie w hałaśliwym miejscu bez słuchawek. W metrze, tramwaju, czy na dworcu, ciężko jest cokolwiek usłyszeć. W obu sytuacjach pozostaje odbiór treści wyłącznie na podstawie obrazu. Twórcy Instagrama postanowili rozwiązać ten problem, wprowadzając automatycznie generowane napisy. Aktualna wersja aplikacji pozwala na automatyczną transkrypcję wypowiadanych dialogów i komentarzy w video udostępnianym na IGTV. Wystarczy włączyć tą funkcję w ustawieniach zaawansowanych tuż przed publikacją. Jeśli dźwięk jest złej jakości lub w nagraniu pojawiają się szmery i hałasy, system może generować błędy w transkrypcji, dlatego z tej funkcji lepiej korzystać udostępniając video z wysokiej jakości dźwiękiem.
Nowa funkcja umożliwi lepsze zrozumienie treści video przez użytkowników nie korzystających z dźwięku. Może być pomocna w zrozumieniu słów, które słabo znają język (obecnie opcja dostępna jest dla 16 języków), wspomagając je dodatkowo komentarzem na dole ekranu. Używając automatycznych napisów twórcy zyskują także możliwość skutecznego dotarcia do osób niesłyszących.
Moderowanie negatywnych komentarzy
Im więcej followersów, tym większa szansa, że znajdzie się ktoś niezadowolony z życia i postanowi wylać z siebie całą żółć w postaci negatywnych komentarzy. Instagram w ramach walki z hejtem i mową nienawiści wprowadził dodatkowe funkcje usprawniające moderację dyskusji pod postem.
Negatywne komentarze mogą być grupowo usunięte z dyskusji za pomocą zaledwie kilku kliknięć. Co więcej, dużo łatwiej można też blokować konta, z których dodawane są nieprzychylne komentarze. Zgodnie z oficjalnym stanowiskiem serwisu, zmiana ma uczynić Instagram przestrzenią bardziej przyjazną i zredukować ilość negatywnych komentarzy.
Przypinanie komentarzy pod postem
Ta funkcja pozwoli nagrodzić autorów najciekawszych komentarzy, a jednocześnie zachęci kolejne osoby odwiedzające profil do zabrania głosu w dyskusji. Obecnie można przypiąć na górze do trzech wpisów, chociaż nie wykluczone, że z czasem się to zmieni. Nowa funkcja jest szczególnie przydatna dla marketerów. Dzięki niej mogą wyróżnić pozytywne zaangażowanie odbiorców, a tym samym zachęcić pozostałych do pozostawienia wartościowych opinii oraz informacji o produkcie. Warto także wykorzystać pinezkę do uwidocznienia najważniejszych wątków dotyczących marki lub często pojawiających się pytań. W ten sposób osoby moderujące komentarze mogą zaoszczędzić sobie trochę pracy, a jednocześnie wyjść na przeciw potrzebom fanów.
Podobają Wam się nowe funkcje Instagrama?